Title Image

2020. GADĀ BEZ VIENREIZLIETOJAMIEM TRAUKIEM

Vēl pagājušajā gadā apsvērām un iztirzājām ideju, ko, tiklīdz iesoļojuši Jaunajā pārgājienu sezonā, arī pārvērtām organizatoru un dalībnieku kopējā izaicinājumā – būt par vēl vienu soli tuvāk ceļā uz kļūšanu par ekoloģisku un stabilu pasākumu. Šajā reizē mūsu solis bija gandrīz vai lēciens, jo nolēmām pilnībā atteikties no vienreizlietojamo trauku izmantošanas mūsu pārgājienos. Latvijā par mūsu atspēriena punktu kļuva “Ziemas pārgājiens’20: Tērvete ar Gjensidige”.

Apzinādamies to, ka ieguldījumam jābūt abpusējam, mūsu draudzību ar dabu sākām stiprināt jau pagājušajā gadā – atteicāmies no plastmasas iepakojumiem, nevajadzīgiem drukātiem darbiem, kā arī likām pamatus atkritumu šķirošanas sistēmai. Šajā gadā iesoļojām ar vērienīgu apņemšanos atteikties no vienreizlietojamajiem traukiem, tādēļ lūdzām atbalstu arī mūsu pārgājienu dalībniekiem – ierasties uz pasākumu ar saviem traukiem un galda piederumiem. Tie, kam savu trauku nebija, protams, nepalika izsalkuši, jo atkārtoti lietojamos traukus bija iespēja aizņemties tējas un siltā ēdiena izsniegšanas punktos un pēc tam arī atdot. Trauki, kas pārgājienā bija godam izpildījuši savu uzdevumu, tika nomazgāti un nolikti gaidīt nākamo pasākumu, lai tiktu izmatoti atkārtoti.

Šajā iniciatīvā aktīvi iesaistījās arī jaunais uzņēmums “CupCup”, kas piedāvā atkārtoti lietojamas alternatīvas vienreizlietojamās plastmasas aizstāšanai. Tieši šī uzņēmuma piedāvātie trauki tika izmantoti pārgājiena laikā kā alternatīva pirms tam izmantotajiem vienreizlietojamajiem traukiem. Viena no “CupCup” dibinātājām apgalvoja: “Priecājamies, ka organizatori pierādīja to, ka tik apjomīgu pasākumu iespējams noorganizēt atbildīgi, un arī cilvēki ir gatavi mainīt savus ierastos uzvedības modeļus masu pasākumu laikā”.

Arī mēs piekrītoši mājam ar galvu un pateicamies dalībniekiem, ka izdzirdēja mūsu lūgumu un kopīgiem spēkiem palīdzēja īstenot šo ideju. Ierodoties uz Ziemas pārgājienu Tērvetē, savas tējas krūzes bija paņēmuši pat 78 % dalībnieku, bet 66 % bija arī savi pusdienu trauki. Žēl, bet diezgan liels aizdoto trauku skaits vēl joprojām mēdz noklīst, taču mēs ticam – jo vairāk dosimies pārgājienos, jo ātrāk pieradīsim pie pārmaiņām. Un pārgājienā ņemt līdzi savus taukus vienkārši kļūs par brīnišķīgu ieradumu.      

Lai vairotu saskaņu ar dabu, mēs neapstāsimies vien pie atteikšanās no vienreizlietojamajiem traukiem, jo izvēlētais ceļš ekoloģijas virzienā ir nepārtraukts process. Mēs patiesi priecājamies redzēt, kā ar tik kuplu domubiedru skaitu mūsu procesu taciņa tiek arvien vairāk iemīta. PALDIES!